2014-02-14: Goran Bregović & The Wedding and Funeral Band na jedynym koncercie w Warszawie!

Ulubieniec Polaków Goran Bregović powraca do Sali Kongresowej 22 maja 2014 z koncertem ze swoją Weselno – Pogrzebową Orkiestrą!


 


 

 

Tym razem najpopularniejszy bałkański artysta na świecie pojawi się w Polsce na zaproszenie agencji STX JAMBOREE wraz ze swoim najnowszym, porywającym do tańca, projektem „Champagne For Gypsies”, przy którym współpracował z Gogol Bordello i Gipsy Kings. Tej wiosny usłyszymy w Warszawie obecne na najnowszej płycie artysty połączenie bałkańskich oraz cygańskich rytmów z nowoczesnym oraz rockowym brzmieniem.

 

Podczas jedynego w Warszawie majowego koncertu Gorana Bregovića & The Wedding and Funeral Band nie zabraknie także niezapomnianych przebojów z filmów Emira Kusturicy, w tym „Kalasnikov”, czy „Ederlezi”.
A także większości hitów z kultowych w Polsce płyt nagranych przez Gorana z udziałem Kayah, Krzysztofa Krawczyka i Smolika. Usłyszymy także inne utwory ze ścieżek dźwiękowych nagranych przez artystę do filmów „Underground”, „Arizona Dream”, czy „Królowa Margot”.

 

Zapowiada się zatem niezapomniana uczta zarówno dla duszy, jak i ciała, które przy dźwiękach orkiestry Bregovića nieustannie rwie się do tańca. Artysta w tym składzie występował w Warszawie blisko 4 lata temu w 2010 roku. Ponadto rok później zagrał ogólnopolską trasę koncertową z zespołem Śląsk.

 

Bilety na majowy koncert Gorana Bregovića w Sali Kongresowej już w sprzedaży!

 

NOWY PROJEKT GORANA BREGOVICA

 

Gitara elektryczna i perkusja miesza się z rockowymi akcentami, a w tle brzmią orkiestra smyczkowa oraz głębokie głosy chóru męskiego; tradycja bałkańska łączy się z dźwiękami cygańskiej kapeli. Najnowszy album Bregovića „Champagne For Gypsies” wydany w 2012 roku, to uczta dla każdego słuchacza. Jak mówi artysta: „Wznoszę toast za cyganów tego świata, którzy są niezwykle utalentowani i od wieków są niezmiennie inspiracją dla kompozytorów wszelkiego pochodzenia”. Na płycie obok Orkiestry Weselno-Pogrzebowej pojawiają się tacy artyści jak Gogol Bordello i Gipsy Kings. Porywające do tańca
i poruszające duszę melodie poprzez niezwykłe aranżacje i kunszt kompozytorski łączą bogatą tradycję artystyczną Bałkanów z nowoczesnością.

 

GORAN BREGOVIĆ

 

Goran Bregović ma we krwi niesamowitą bałkańską mieszankę - urodził się w Sarajewie, matka pochodzi z Serbii, a ojciec z Chorwacji. W wieku 16 lat artysta założył swój pierwszy zespół – rockowy „Bijelo Dugme”, w którym grał na gitarze (bo jak twierdzi: „gitarzyści mają największe powodzenie u kobiet”) i komponował. W tamtych czasach rock miał symboliczne znaczenie – pozwalał młodym ludziom wyrażać to, co chcieli powiedzieć, nie ryzykując jednocześnie utratą wolności. Koncertując z sukcesem przez kolejne 15 lat w Europie Wschodniej, studiując w międzyczasie filozofię i socjologię, pod koniec lat osiemdziesiątych Bregović zrywa z zespołem oraz ciągłym życiem w trasie i pisze muzykę do filmu pochodzącego z Sarajewa Emira Kusturicy – „Czas Cyganów” (1988). Osiedla się wtedy na stałe na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, o czym zawsze marzył. Wkrótce musi go jednak opuścić przenosząc się do Paryża, gdyż wybucha wojna w Jugosławii.

 

Nadal współpracuje z Kusturicą przy kolejnych filmach – „Arizona Dream” (1993), „Underground” (1995, film otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes), zdobywając rewelacyjne recenzje. Pisze również muzykę do filmów „Lato albo 27 straconych pocałunków” (2000, reż. Nana Dzhordzhadze) i „Królowa Margot” (1994, Patrice Chéreau). Komponuje także na potrzeby sztuk teatralnych – „Silence of the Balkans”, „Hamlet”, „Krucjata Dziecięca”, „Boska Komedia”.

 

W 1995 roku Bregović powraca na scenę z muzyką na żywo – wraz z męskim chórem, śpiewakami muzyki tradycyjnej oraz orkiestrą symfoniczną The Wedding and Funeral Band, czyli z własną Orkiestrą Weselno-Pogrzebową, rozpoczyna wielkie tournée z repertuarem muzyki filmowej swojego autorstwa. Utwory jak „Ederlezi” („Czas Cyganów”) czy „Kalasnikov” („Underground”) stają się rozpoznawalne na całym świecie. O ogromie sukcesu Bregovića świadczy koncert na placu św. Piotra w Rzymie dla półmilionowej publiczności.

 

Bregović lubi wszelkiego rodzaju kooperacje artystyczne, współpracował z wieloma gwiazdami takimi jak Iggy Pop, Ofra Haza, Cesaria Evora, Scot Walker, Setzen Aksu, George Dalaras, Gogol Bordello czy Kayah. Jego Orkiestra Weselno-Pogrzebowa brała także udział w wielu projektach specjalnych, łączących przeróżną muzykę, kulturę a nawet religię, jak np. „Wielkie Wesele w Palermo” czy projekt „My Heart Has Become Tollerant”,
w którym spotykają się orkiestra Bregovića, moskiewski chór cerkiewny i marokańska sekcja smyczkowa. Jego orkiestra występowała w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej oraz Południowej wszędzie wzbudzając zachwyt i poruszając nie tylko serca, ale i ciała słuchaczy.

 

W czwartek 22 maja 2014 roku Goran Bregović wraz z orkiestrą powraca po raz kolejny do Polski, gdzie od lat jego koncerty cieszą się niezwykłą popularnością.

 

 

Organizatorem koncertu jest agencja STX JAMBOREE. 

 

Początek koncertu 22 maja 2014 roku w Sali Kongresowej o godz. 20.00.

 

Bilety w cenie od 99,00 zł do 299,00 zł (VIP) brutto (w tym 8% VAT) dostępne są
w sprzedaży ogólnopolskiej (punkty sprzedaży i systemy internetowe):  www.eventim.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl, a także w kasie biletowej Sali Kongresowej (www.kongresowa.pl tel. 22 656 72 99), kasie Eventim ZASP (AL. Jerozolimskie 25), salonach empik, w sieci sklepów Media Markt i Saturn.

 POWRÓT

KONTAKT

 

Bądźmy w kontakcie!


Jesteśmy do Państwa dyspozycji


od poniedziałku do piątku 

w godzinach 9:00 - 18:00.


(22) 203 64 43

info@stx-jamboree.com

FACEBOOK / YOUTUBE / VIMEO

   

IN ENGLISH