Fryderyk 2010 - Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku


 

„To co czuję wyrażam muzyką” powiedziała Kayah przed swoim występem podczas niezwykłego koncertu „Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie Ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku”. Tego dnia w Bazylice oo. Salezjanów zabrzmiała nastrojowa muzyka, nie obyło się bez wzruszenia, łez i wielu wspomnień. Ta niezapomniana atmosfera koncertu na długo pozostanie w pamięci zaproszonych gości i telewidzów TVP1.

 

W związku z tragicznymi wydarzeniami z 10 kwietnia 2010r tradycyjne gale wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej nie odbyły się. Organizatorzy dorocznej uroczystości ZPAV, Agencja STX JAMBOREE i Akademia Fonograficzna wraz z polskimi artystami w wyjątkowy sposób złożyli hołd ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Jak mówili sami artyści, słów na temat tragedii padło i padnie wiele, a oni chcą wyrazić to co czują w sposób który potrafią najlepiej –poprzez muzykę i twórczość wybitnych autorów. 


Na scenie wystąpili Janusz Olejniczak Anna Maria Jopek, Bartłomiej Kominek, Kayah i Royal String Quartet, Kwartet Camerata, Nahorny Sekstet z Dorotą Miśkiewcz, Kwartet Wojciecha Karolaka, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska oraz Stanisław Soyka Kwintet. Podczas utworów wykonywanych przez Witolda Łukaszewskiego & Grand Piano oraz Agatę Zubel i Marcina Grabosza, można było także usłyszeć przejmującą recytację Krzysztofa Kolbergera.


W finale koncertu artyści wspólnie wykonali utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, który niesie ze sobą ponadczasowe przesłanie. Do grona artystów, którzy wystąpili już wcześniej na scenie, dołączyli: Ewa Bem, Piotr Cugowski, Kuba Badach Marcin Wyrostek, Adam Sztaba oraz Grupa MoCartaWieczór poprowadzili wspólnie: Iwona Schymalla i Artur Orzech


„Gdzie słowo jest bezsilne zaczyna się muzyka” – tegoroczny koncert „Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie Ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku” był potwierdzeniem tych słynnych słów, które wypowiedział Claude’a Debussy.

 

Pomimo rezygnacji z tradycyjnej gali wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej w poniedziałkowy wieczór symbolicznie odczytane zostały nazwiska laureatów wybranych przez Akademię, jeszcze przed kwietniową katastrofą. Pełna lista zwycięzców dostępna jest na stronie www.zpav.pl. W tym roku Akademia Fonograficzna Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych uhonorowała: Panią EWĘ DEMARCZYK (muzyka rozrywkowa) i Pana WOJCIECHA KAROLAKA (muzyka jazzowa). 

 

Po raz pierwszy Związek Producentów Audio Video przyznał specjalne wyróżnienia związane ze sprzedażą nagrań muzycznych w Polsce w formatach cyfrowych w 2009 roku: w kategorii Piosenka Polska i Piosenka Zagraniczna (na podstawie danych uzyskanych przez firmę Pentor Research International, między innymi z serwisu Muzodajna.pl). W tym roku nagrodzone zostały: Cyfrowa Piosenka Roku (Polska): Agnieszka Chylińska „Nie mogę Cię zapomnieć” oraz Cyfrowa Piosenka Roku (zagraniczna): Britney Spears „Womanizer”.

 

Współpraca: Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny, BFA Audyt, Scena Polska
Sponsorzy: Pepsi, Muzodajnia.pl
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałek Województwa Mazowieckiego 
Partnerzy koncertu: Miasto Stołeczne Warszawa, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
Partner branżowy: restauracja Herezja
Patroni medialni koncertu: Program 1 Telewizji Polskiej, Radio ZET, portal Wirtualna Polska, firma AMS, Dziennik Gazeta Prawna, Magayzn InStyle, Dwutygodnik Party. Życie Gwiazd, Portal mediamikser.pl

Fryderyk 2010 - "Dziwny jest ten świat". Wykonawcy: Kayah, Maryla Rodowicz, Ewa Bem, Agata Zubel, Dorota Miśkiewicz, Justyna Steczkowska, Piotr Cugowski, Kuba Badach, Marcin Wyrostek, Adam Sztaba, Royal String Quartet, kwartet "Camerata", Grupa MoCarta.
Fryderyk 2010 - Justyna Steczkowska "Wracam do domu"
Fryderyk 2010 - Kayah "Wiosna przyjdzie i tak"
KONTAKT

 

Bądźmy w kontakcie!


Jesteśmy do Państwa dyspozycji


od poniedziałku do piątku 

w godzinach 9:00 - 18:00.


(22) 203 64 43

info@stx-jamboree.com

FACEBOOK / YOUTUBE / VIMEO

   

IN ENGLISH