2014-03-13: Zdobywcy Grammy, Włodek Pawlik, Randy Brecker i Filharmonicy Kaliscy - zagrają jedyny koncert „Night In Calisia” 24 kwietnia w Sali Kongresowej

Zdobywcy Grammy, Włodek Pawlik, Randy Brecker i Filharmonicy Kaliscy - zagrają jedyny koncert „Night In Calisia” 24 kwietnia w Sali Kongresowej 

 

Po raz pierwszy po otrzymaniu Grammy, na jedynym koncercie w Polsce, wystąpią w Warszawie wspólnie Randy Brecker (USA), Włodek Pawlik Trio oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Nagrodzony 26 stycznia br. przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki album Night In Calisia zostanie zaprezentowany na żywo,
w całości oraz w pełnym składzie wykonawczym w czwartek 24 kwietnia br. o godz. 22.00 w Sali Kongresowej w Warszawie. Koncert zostanie zarejestrowany przez Program 2 TVP. Retransmisja koncertu miala miejsce w dniu 22 czerwca o g. 23:05 w TVP2.

 

Bilety w cenach od 99 zł do 199 zł są już w sprzedaży! Ze względu na ograniczoną ilość miejsc oraz krótki czas do koncertu, zachęcamy do szybkiego kupowania biletów. Dostępne są także pakiety VIP.

 

(okładka płyty: Summit Records) 

 

Patronem Honorowym wydarzenia jest Pan Prezydent Miasta Kalisz Janusz Pęcherz.

Na koncert zapraszają Miasto Kalisz oraz Agencja STX Jamboree. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To wielka gratka dla wszystkich polskich fanów dobrej muzyki, jazzu i wszystkich ciekawych, jak zabrzmi na scenie jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazz w historii wraz z wielką amerykańską gwiazdą Randy’m Breckerem z towarzyszeniem kaliskiej orkiestry symfonicznej w repertuarze z nagrodzonej płyty. W programie blisko 1,5-godzinnego koncertu znajdą się wszystkie utwory z albumu „Night In Calisia”. Będzie to pierwsza od wielu lat prezentacja tego repertuaru w pełnym składzie wykonawczym. Nie tylko pierwsza po otrzymaniu Grammy, ale i jedyna na wiele miesięcy ze względu na napięty kalendarz koncertowy Randy’ego Breckera oraz koszty takiego występu z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

 

"Night in Calisia" (2012) to album Randy'ego Breckera, Włodzimierza Pawlika i Adama Klocka nagrany z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, który powstał z okazji 1850. rocznicy założenia Miasta Kalisza. Kompozycję zamówił u Włodka Pawlika Adam Klocek, dyrygent oraz dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej.

 

Wersja amerykańska albumu ukazała się 13 sierpnia 2013 roku nakładem firmy fonograficznej Summit Records. Krążek uhonorowany został Nagrodą Grammy za najlepszy album dużego zespołu jazzowego w roku 2014. Włodek Pawlik to pierwszy w historii polski artysta jazzowy, który otrzymał Grammy.

 

  

 

(Fot. Josh Norton i Frazer Harrison - Getty Images / licencja: Pawlik Relations)

 

Już 24 kwietnia w Sali Kongresowej w Warszawie odbędzie się pierwszy
i jedyny w Polsce koncert artystów od otrzymania tej prestiżowej nagrody.
 

 

Koncert odbędzie się o godz. 22.00, czyli 1,5 godziny po zakończeniu XX. Jubileuszowej Gali Wręczenia Nagród Fryderyk 2014 (także w Sali Kongresowej). Gala ta rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa do 20.30.

WŁODEK PAWLIK

 

Włodek Pawlik - pianista i kompozytor, zdobywca nagrody GRAMMY 2014 oraz FRYDERYK 2005. W dorobku artysty znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej
i kompozycji współczesnych. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in: stypendium im. K. Komedy, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Duknierce (Francja) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie 'Jazzowy Muzyk Roku' przyznawane przez legendarny warszawski Jazz Club Akwarium.

 

Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in: North Sea Jazz Festival oraz European Jazz Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree,
a także festiwalach poświęconych muzyce poważnej, pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach. Magazyn festiwalowy 'Who is who at North Jazz Festival 1998' określił go zaszczytnym mianem 'Vladimir Horowitz of jazz', prestiżowa 'The Age' ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy 'Down Beat' opisał album 'Turtles', nagrany wspólnie ze znanym trębaczem Randy Breckerem, jako 'wybitny'.

 

  

 

Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych,
a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego.
Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów 'Wrony' i 'Pora umierać' Doroty Kędzierzawskiej, do filmu 'Rewers' w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji: 'Nightwatching' Petera Greenawaya i 'Within the whirlwind' Marleen Gorris (zdobywczyni Oskara za film 'Antonia's Line' w 1996 roku). Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia 'Novecento' otrzymał nagrodę na IX Festiwalu 'Dwa Teatry

- Sopot 2009'.

 

Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: 'Misterium Stabat Mater' nagrodzone 'Fryderykiem' oraz jazzowy projekt 'Anhelli', uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy’ego Breckera (wielokrotny zdobywca Grammy Award) suitę jazzową 'Tykocin', która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została 'Jazzową Płytą Roku'. Światowa reedycja pod tytułem „Nostalgic Journey - Tykocin Jazz Suite”‚ przyniosła artyście m.in. tytuł "Jazzowego Kompozytora roku 2009" w ankiecie "Jazz Station" z Los Angeles.

 

Kolejne albumy to "Grand Piano" (2009) oraz w 2011: "Struny na ziemi" (z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu Rzeczpospolitej), a także płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu "Pora umierać" nominowana do nagrody 'Fryderyk' 2011 w kategorii "Muzyka filmowa".

 

W roku 2012 ukazał się album „ Randy Brecker plays Wlodek's Pawlik "NIGHT IN CALISIA”, uzyskując znakomite recenzje, a także pierwszą pozycję m.in. w rankingu "Rzeczpospolitej", wydana w USA w 2013 roku. Rok 2013 to również premiera spektaklu muzycznego "Wieczorem" z muzyką Pawlika do poezji Józefa Czechowicza skomponowanego na zamówienie Teatru Starego w Lublinie, zarejestrowanego przez TVP, jak również nominacja do nagrody "Fryderyk 2013” w kategorii "Jazzowy Artysta Roku".

 

  

 

Koniec roku 2013 to nominacja płyty "NIGHT IN CALISIA" do najważniejszej nagrody fonograficznej  na świecie - GRAMMY.

 

26 stycznia 2014 roku Włodek Pawlik wraz z małżonką i wydawcami albumu odebrali statuetkę GRAMMY za najlepszy album dużego zespołu jazzowego - jest to pierwsza w historii nagroda GRAMMY dla polskiego jazzu. Nagrodę otrzymał także Randy Brecker.

 

 

RANDY BRECKER (USA)

 

Randy Brecker jest muzykiem wyjątkowym i jedną z najważniejszych postaci jazzowej trąbki w całej historii gatunku. Współpracował z takimi znakomitościami światowej muzyki jazzowej jak Horace Silver, Art Blakey, Clark Terry. Akompaniował wielkim gwiazdom rocka
i popu: Janis Joplin, Steviemu Wonderowi, Jamesowi Brownowi oraz Blood, Sweet and Tears. W latach 70-tych współpracował regularnie z gitarzystą Larrym Coryelem i perkusistą Billym Cobhamem, z którymi zarejestrował pięć płyt.

 

Artysta zaczynał naukę muzyki w rodzinnej Filadelfii, uczęszczając do klas trąbki i klarnetu elementarnej szkoły muzycznej. Jazzem zainteresował się studiując trąbkę klasyczną na Indiana University, gdzie odniósł pierwszy sukces sceniczny wygrywając Notre Dame Jazz Festival ze swoim zespołem IU Jazz Band. W roku 1969 wraz z przyjaciółmi i młodszym bratem Michaelem, założył zespół Dreams. Jednak szerokie uznanie i światowy rozgłos przyniósł im dopiero założony w 1974 roku, i niezwykle popularny do dziś zespół 'The Brecker Brothers'. Do roku 1982 dorobek zespołu powiększył się o sześć albumów płytowych i siedem nominacji do nagrody GRAMMY. Przez kolejną dekadę Randy Brecker wraz z żoną Eliane Elias koncertował na całym świecie, goszcząc wielu sławnych muzyków, m.in.: perkusistę Ala Fostera, pianistę Dave'a Kikoskiego i saksofonistę Bob'a Berg'a. 'The Brecker Brothers' powrócili na scenę w roku 1992, po raz kolejny podbijając serca publiczności
i zyskując uznanie krytyków. Album 'Return of Brecker Brothers' uzyskał trzy nominacje do nagrody GRAMMY, a bracia otrzymali w roku 1994 podwójną Statuetkę. Przedwczesne odejście Michaela, zmarłego w Nowym Jorku w roku 2007, zakończyło na zawsze działalność grupy, uznawanej do dziś za najlepszy zespół jazz-rockowy lat 80-tych i 90-tych.

 

  

(Fot. Rusty Russell)

 

Wspólne projekty Randy'ego Breckera i  Włodka Pawlika są owocem wieloletniej przyjaźni artystów, która zawiązała się w połowie lat 90-tych, kiedy to wspólnie nagrali album 'Turtles', określony później przez krytyków prestiżowego amerykańskiego magazynu jazzowego mianem 'excellent'. Współpraca z Włodkiem Pawlikiem przy krążku Tykocin ma dla trębacza znaczenie szczególne, związane z odkrywaniem rodzinnych korzeni we wschodniej Polsce. Night in Calisia przyniosła obu artystom nagrodę Grammy.

 

 


Randy Brecker jest muzykiem wyjątkowym, łączącym nienaganną technikę ze szczególną muzyczną inteligencją, dzięki którym wypracował sobie pozycję jednej z największych osobowości stylu fusion. Swoją dyskografią obejmującą ponad 20 albumów zapisał się na stałe w historii jazzu i zajmuje szczególne miejsce w tradycji jazzowej trąbki.

 

 

ADAM KLOCEK

 

Określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji” pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej od 2006 r.

 

Zainteresowania i zdolności dyrygenckie Adama Klocka zauważył Jerzy Maksymiuk mianując swoim „asystentem”. Jako 10-latek zadyrygował po raz pierwszy orkiestrą warszawskiej szkoły muzycznej z Miodowej, a zaraz potem wystąpił obok mistrza dyrygując orkiestrami filharmonicznymi i studenckimi (m.in. w Filharmonii Bałtyckiej oraz Krakowskiej). Występował w duecie z Leszkiem Możdżerem, określonym przez BBC jako „sensational”, którego płyta została bestsellerem roku 2005, a obaj artyści jako jedyni reprezentanci świata muzyki klasycznej wystąpili podczas galowego koncertu urodzinowego TVP Kultura.

 

Adam Klocek w latach 2007-2009 był dyrygentem gościnnym orkiestry symfonicznej
w Arizonie (USA). Występował z takimi artystami jak Shlomo Mintz, Heinrich Schiff, Valery Afanassiev, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Randy Brecker, Boris Pergamenschikow, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Sophia Gubaidulina, Freddy Kempf, Sayaka Shoji, Wanda Wiłkomirska, Jadwiga Rappe, Leticia Moreno, Kałudi Kałudow, Pierre Amoyal, Elmar Oliveira, Julius Berger, Gilles Vonsattel, Ivan Monighetti, Richard Hyung-Ki Joo, Naomi Rachel Kudo, Avri Levitan, Dimitry Vasiliev, Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Włodek Pawlik.

 

Stale współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. filmy “Beautiful Country”, “Woman in Berlin”, “Funeral”, płyta “Preisner’s Voices”, która otrzymała status potrójnej platynowej).
W maju 2012 zadyrygował galowym koncertem urodzinowym Wojciecha Kilara na Jasnej Górze podczas inauguracji festiwalu Gaude Mater. Jest dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzycznych „Multimedia Amber Road Festiwal”, „Wszystkie Strony Świata” w Puławach oraz Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana. W roku 2012 został również dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej.

 

ORKIESTRA STMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ

Filharmonia w Kaliszu, instytucja kultury założona w 1974 z inicjatywy Andrzeja Bujakiewicza jako Kaliska Orkiestra Symfoniczna; jedna z dwóch filharmonii w województwie wielkopolskim, finansowana przez samorząd Miasta Kalisza. Obok orkiestry symfonicznej działają zespoły kameralne: kwartet smyczkowy (od 1996), trio stroikowe, kwintet dęty.

 

 

Filharmonia Kaliska jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej i Letniego Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski oraz współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”, który odbywa się w Antoninie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. W 2001 z inicjatywy Filharmonii Kaliskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu powstała Scena Operowa w Kaliszu. Zespół filharmoników kaliskich koncertuje w kraju i za granicą (m.in. w 2006 koncertem w Brukseli inaugurował sezon artystyczny Flandrii).

W 2014 r. album „Night in Calisia" zdobył nagrodę Grammy w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego". Filharmonia Kaliska jest drugą (po Filharmonii Narodowej) polską orkiestrą, która dostała statuetkę Grammy. 


 

"Night In Calisia" - Promotional Clip http://youtu.be/z-6beDg2YRs   

 

Zaprasza Miasto Kalisz. Organizatorem koncertu jest agencja STX JAMBOREE. 

Partnerem koncertu jest LOTTO. 

Początek koncertu 24 kwietnia 2014 roku w Sali Kongresowej o godz. 22.00.

 

Bilety w cenie od 99,00 zł do 199,00 zł brutto, w tym 8% VAT (oraz pakiety VIP) są już w sprzedaży! Ze względu na ograniczoną ilość miejsc oraz krótki czas do koncertu, zachęcamy do szybkiego kupowania biletów. Sprzedaż biletów prowadzona jest w punktach sprzedaży i systemach internetowych:  www.eventim.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl, a także w kasie biletowej Sali Kongresowej (www.kongresowa.pl tel. 22 656 72 99), kasie Eventim ZASP (AL. Jerozolimskie 25), salonach Empik oraz w sieciach sklepów Media Markt i Saturn.

 

  

 

Więcej informacji na stronie www.stx-jamboree.com  

 

KONTAKT: Katarzyna Konwerska / tel. kom. 502 222 239 /

katarzyna.konwerska@stx-jamboree.comPOWRÓT

KONTAKT

 

Bądźmy w kontakcie!


Jesteśmy do Państwa dyspozycji


od poniedziałku do piątku 

w godzinach 9:00 - 18:00.


(22) 203 64 43

info@stx-jamboree.com

FACEBOOK / YOUTUBE / VIMEO

   

IN ENGLISH